Az FCI és a VDH 2012-től érvényes nemzetközi vizsgaszabályzatának a bemutatása és magyarázata

Günther Diegel

 

SV- Kiképzési Főfelügyelő, a VDH Munkakutya-részlegének a tagja

Az FCI és a VDH- elnökségének a hozzájárulása után, az új nemzetközi vizsgaszabályzat lééletbe 2012 01. 01-től.

Az FCI- Munkakutya-részlegének és a VDH-nak az volt az együttes kívánsága, hogy egy nemzeti és nemzetközi részleg működjön közre az új szabályzat kidolgozásában beleértve az irányelveket is.

A részleg tagjai, Frans Jansen (Hollandia), Günther Diegel (Németo.), Wilfried Schäpemeier (Németo.), Edgar Schrekl (Németo.), Pierre Wahlström (Svédo.), Alfons van den Bosch (Belgium), és Robert Markschläger (Ausztria) voltak.

 

A tagok együttműködése nagyon harmonikus és konstruktív volt, és a többszöri ülések valamint a tagországok viszontválaszait követően a szükséges kiigazításokat elvégezve született a VDH és a nemzetközi vizsgaszabályzat. A végeredmény egy egységes vizsgaszabályzat lett.

2012-től megszűnik a VPG/ SchH elnevezés a vizsgákon, a jövőben egységesen IPO-nak nevezzük azokat. Nagyon sok régi elemet vettünk át a VDH és az IPO-szabályzatból, viszont születtek újak is. A következőkben a főként az újdonságokat fogom bemutatni.

Egy Praeambulummal szeretném kezdeni a vizsgaszabályzatot, ami a lényegében a közös feladatainkat és céljainkat mutatja be a munkakutyáinkkal.

Praeambulum:

 

Már több mint 12 ezer éve él a kutya az ember együtt. A domesztikáción és a szoros kapcsolaton keresztül az emberrel a kutya megtanult a lényeges dolgokban együttműködni.

Viszont az embernek is megnőtt a felelőssége azzal kapcsolatban, hogy a kutya jól érezze magát az ember közelében.

Éppen ezért a kutyák kiképzése kapcsán az elsődleges szempontnak, a kutyák testi és szellemi épségének a megőrzésének kell lenni. Mint elsődleges szempont, ezért fontos hogy olyan környezetet teremtsünk a kutya számára, ami az állatvédelemre, erőszakmentességre épül. Magától értetődően a kielégítőgondoskodás a kutyáról, akár a táplálkozás, egészségvédelem szempontjából szintén magában foglaltatik.

Jelenti még a gondoskodást, a kutyának emberekkel valórendszeres kapcsolatát, és a megfelelőfoglalkozást a mozgásigényének kielégítésére.

A történet előrehaladtával a kutyának különféle feladatok kellet nyújtani az embernek, mint segítő. A mai modern időkben ezeknek, a feladatoknak nagy részét a technika átvette. Ennek ellenére a mai kutyatartóknak kötelessége, a kutyáknak, a képességeiknek megfelelő, mint pótlást az időközben elveszített feladatok számára kielégítőmozgást és tevékenységet az emberrel valóintenzív kapcsolatban lehetővétegyék.

Ennek a szempontnak a figyelembevételével kell a kisérőkutya -vizsgát (BH), a sokoldalúsági vizsgát a munkakutyák részére (VPG), a nyomkövető-vizsgát (FH), kereső-vizsgát (Stpr) beilleszteni. A kutyát az adottságainak és teljesítőképességének megfelelően kell foglalkoztatni. Ehhez tartozik még, a kielégítőkifutómellett, az intenzív foglakozás, különféle tevékenység folytatása, a kutya tanulási képességének, mozgási igényeinek, valamint az egyéb képességeinek, adottságainak a figyelembevételével. A kutyasportok különbözőformái erre tökéletesen alkalmasak. A nem megfelelőés kielégítőfoglakozás a kutyával, a nyilvánosságban keletkezőnegatív megnyilvánulásokhoz vezethetnek.

Az az ember, aki a kutyájával, foglakozik, kiképzi, a gondoskodókiképzéssel a bizalmába veszi a kutyát, és ezzel is megerősíti és megvalósítja a kutya és az ember közötti harmóniát, ami a végsőcél.

Minden kiképzés célja, hogy úgy elsajátítani a feladatokat, hogy azok minden kutya számára megoldhatólegyen. A harmonikus összhang kutya és ember között független attól, hogy ezt hol végzi, minden tevékenységet ennek kell alapul venni.

A harmóniát csak úgy lehet elérni, ha az ember a legmesszebbmenőkig a kutyába tudja képzelni magát és felismeri a képességeit.

Ez az ember erkölcsi kötelezettsége, hogy a kutyát felnevelje és kiképezze. Emellett az alkalmazott módszereknél rendelkezni kell a viselkedéstudományok biztos ismeretével, különösen a kinológiai ismeretekkel.

A felnevelés, kiképzés és edzéshatások elérése érdekében a kutya számára erőszakmentes és pozitív módszereket kell alkalmazni. A nem megengedett kiképző, felnevelőés edzéseszközöktől tartózkodni kell,(lásd állatvédelmi törvény).

A kutya alkalmazási területének egybe kell esnie a képességeivel, alkalmasságával az adott sportág iránt.

A teljesítőképességének növelését elősegítőkülönbözőkémiai szerek valamint az állatvédelem által tiltott emberi beavatkozásokat vissza kell utasítani.

Az embernek gondosan fel kell térképeznie a kutyája képességeit. Amennyiben a kutyától olyan teljesítményt várunk el, amiket nem tud elérni, az ellentmond minden jóérzésnek.

A saját maga felelősségével tisztában lévőkutyatulajdonos csak egészséges kutyával vesz részt vizsgákon, versenyeken, és az edzéseken.

 

A következőkben a szabályzat változtatásait közöljük:

 

Az eddigi szabályzat elveszíti érvényességét minden addigi meghatározásaival együtt. Az irányelveket a szabályzathoz német nyelven fogalmazta meg és dolgozta ki a szabályzat-módosítótestület. A fordításoknál a kétes esetekben mindig a német nyelvűszöveg az irányadó.

Általánosságok:

 

A vizsga és versenyrendezvényeknek 2 célt kell szolgálnia. A vizsga letétele által, a kutya egyéni képességeiről állít ki egyfajta bizonyítványt, másrészt pedig, a vizsgáknak a teljesítményorientált tenyésztés számára, azt is kell jelentenie, hogy a kutyák egészségi és teljesítőképességbeli tulajdonságainak a generációról generációra valómegtartását és javítását is szolgálja.

Ezek elősegítik a kutya egészségbeli állapotának a fenntartását és fejlesztését is. A sikeres vizsga egyben jelenti a kutya tenyész-alkalmasságát is.

Az FCI tagországok javasolják, a nemzetközi szabályzat (IPO) fejlesztést. Ez különösen érinti azokat a nemzetközi versenyeket, amiket az IPO szerint rendeznek.

Minden vizsga és verseny rendezvényt ezeknek a sportszerűalaptéziseknek a szellemében kell rendezni, és ezeket kell erősíteniük. Az irányelvek rendelkezéseiben minden érintett számára egyértelműen rögzítve vannak ezek.

Minden résztvevőnek azonos követelményeket kell teljesítenie. A rendezvény szervezőinek a résztvevők számára nyilvánosan ismerttékell tenni a rendezvény fajtáját, helyszínét, időpontját.

A vizsgákon és a versenyeken a teljes szinteknek vagy a komplett ágazatoknak a mindenkori vizsgaszinteknek meg kell felelni. Csak egy sikeresen letett, teljes vizsgafokozat számít minden esetben, mint képzettségi szintet igazolóelismervénynek. Ezt az elismervényt minden FCI - tagország köteles elismerni.

Vizsgaidőszak:

Nincs változtatás

Vizsgaszervezés/ rendezvényfelelős:

Nincs változtatás

 

Teljesítménybíró:

 

A vizsga rendezvényhez, a rendezőegyesülethez tartozóolyan bírót kell kérni, akinek megfelelővizsgája van, és ezeket az egyesület v. a tagország által vannak meghatározva.

FCI világbajnokságra a bírókat az FCI-Munkakutya bizottsága küldi ki.

A bírók száma a rendezőkre van bízva azzal a megkötéssel, hogy egy bírónak, 1 nap, maximum 36 db ágazatot szabad bírálnia (ez nem érvényes a világbajnokságra).

Minden további előírás a teljesítménybírók számára változatlanok maradtak.

A 2011-as Szabályzat vizsga ajánlata:

 

Kisérőkutya vizsga viselkedésteszttel és szaktudásvizsga

Nemzetközi Munkakutya vizsga (IPO) A1-től A3-ig.

Ennél csak a B és a C ágazatok 1-3 szintig vezethetők fel a kutyák.

FPr 1-3

(Nyomkövetővizsga csak A ágazat)

UPr 1-3

(Engedelmes vizsga csak B ágazat)

SPr 1-3

(Örző-védővizsga csak C ágazat)

IPO ZTP

(Nemzetközi tenyész-alkalmassági vizsga)

IPO V

(Nemzetközi Munkakutya vizsga elővizsga)

IPO 1-3

(Nemzetközi Munkakutya vizsga 1-3)

FH1

Nyomkövetőkutya vizsga

FH2

Nyomkövetőkutya vizsga

IPO-FH

Nyomkövetőkutya vizsga

Stöberprüfung (STp)

(Keresőkutya vizsga)

FPr 1-3

(Megfelel minden egyes A ágazatnak)

UPr 1-3

(Megfelel minden egyes B ágazatnak)

SPr 1-3

(Megfelel minden egyes C ágazatnak)

BH/VT (szaktudás nélkül)

megfelel mindenkori a 2 ágazatnak

BH/VT (szaktudással)

megfelel mindenkori a 3 ágazatnak

IPO-V IPO-ZTP

megfelel mindenkori a 3 ágazatnak

IPO-1, IPO-2, IPO-3

megfelel mindenkori a 3 ágazatnak

FH1-FH2

megfelel a mindenkori ágazatnak

IPO-FH

megfelel a mindenkori ágazatnak

Vizsgarésztvevők:

 

Változások:

Más, további nyakörvek, mint pl. a bőrnyakörv, kullancs és bolha elleni nyakörv, szöges nyakörv a vizsga ideje alatt nem engedélyezett.

A vizsga az elfogulatlansági próbával kezdődik és a díjátadásig tart.

A kísérőkutya vizsga számára külön meghatározások érvényesek.

A vizsga minimális résztvevői létszámát 4 kutyavezetőben állapítják meg.

Külön vizsgaletétel nem engedélyezett.

Nyakörv előírás/ Póráz kivitelezése:

Nincs változás

Sérülés v. betegség miatti megszakítás. A beteg kutya jelentkezése a vizsgáés annak az eljárása:

Nincs változás

Szájkosárkényszer:

Nincs változás

 

Engedélyezési meghatározások:

A vizsga napján a kutyának az előírt kort be kell töltenie. Kivételezés nincs megengedve.

A részvétel előfeltétele a sikeres BH/VT vizsga, a nemzeti szabályrendszernek megfelelően.

http://borsod-dogsport.info/templates/bds_2015/images/postquote.png); background-color: rgb(178, 175, 165);">

BH/VT-IPO-Elővizsga 15 hónap IPO-1 18 hónap

IPO ZTP 18 hónap IPO-2 19 hónap

Nyomkövetővizsga(FPr1-3) 15 hónap IPO-3 20 hónap

Engedelmes vizsga (UPr1-3) 15 hónap FH-1 18 hónap

Őrző-védővizsga (SPr1-3) 18 hónap FH-2 18 hónap

Keresőkutya vizsga (STp) 15 hónap IPO-FH 20 hónap

Az alábbi megjelölések a nyomkövetővizsgánál (FPr1-3) az egyes szinteknél az irányelvek az IPO megfelelőszintjének az előírásai szerint történik.

Az engedelmes vizsgánál (UPr1-3) az IPO1-3 vizsga szerinti B ágazat érvényes, míg az Örző-védővizsgánál (SPr1-3) pedig az IPO1-3 vizsga szerinti C ágazat érvényes.

Ezeket az egyes ágazati vizsgaként lehet letenni, de kiképzési tanúsítvány kiadása nélkül.

Egy kutya 1 vizsgán belül csak 1 kiképzési tanúsítványt szerezhet meg. Kivétel: a BH/VT és az IPO-1 v. FH1.

Az elfogulatlansági próba kivitelezése:

Nincs változás

Értékelések/Ponttáblázat:

Nincs változás

 

Kizárás:

A kizárási okok változatlanok maradtak.

Változás: Minden kizárás eseten a másik ágazatokban addig megszerzett pontok megmaradnak, elismerik. A teljesítményfüzetben viszont sem a eredményt (kizárást) sem a pontokat nem írják be.

A mindenkori kizárási okot be kell írni a füzetbe.

 

Segítségek:

Az IPO-ban előírtak szerinti levonások figyelembevételével.

A kutyavezetőrészéről a kutya iránya történősegítségeket, meg kell különböztetni és csökkenteni kell az a gyakorlat értékét.

 

Kiértékelés:

A pontszámok azonosak maradtak.

 

Újdonság:

Egy vizsga akkor érvényes, mint megfelelt, ha a kutya minden ágazatban az elérhetőpontok legalább a 70 %- t elérte.

A kutya a következővizsgaszintre, csak ennek teljesítése után mehet.

 

Tudnivaló:

Ettől függetlenül az SV náérvénybe marad, hogy a tenyésztési engedélyhez, v. a Körunghoz az ŐV-ágazatban elért 80 pont szükséges.

 

Minősítések:

A „nemzetközi munkakutya-bajnok”címet a kutyavezetőajánlatára a tagország szabályzata szerint az FCI elismeri.

A CACIT és Res.CACIT címet azokon a versenyeken lehet megszerezni, ahol az FCI-től engedélyt kaptak erre, valamint a legmagasabb vizsgaszinten kerültek a kutya felvezetésre. Egy CACIT- rendezvény megrendezéséhez az FCI engedélye szükséges. Ehhez szükséges még legalább 2 olyan teljesítménybírómeghívása, akik közül az egyik egy második FCI-tagországból jön. A cím kiadása a teljesítménybíróajánlatára kerül kiadásra. A cím kiadásáshoz szükséges feltételek a következők:

A legalább a „nagyon jó„minősítés elérése a kiállításon.

Vizsgánál pedig a legalább „nagyon jó”minősítés megszerzése. A CACIT cím kiadása nem kerül automatikusan kiadásra az elért helyezéssel kapcsolatban.

Az FCI 1,2,3 fajtacsoportjához tartozómunkakutyafajták, akik munkavizsga megszerzésére kötelezettek( munka és a nyomkövetőkutyák).

A „nemzeti munkakutya-bajnok” címet az adott tagország szabályzata határozza meg.

 

Teljesítményfüzet:

A teljesítményfüzet minden vizsgázókutya számára szükséges. A teljesítményfüzet kiadását a kutyavezetőszámára az illetékes szervezet végzi. Ennek olyan megbízhatókell lenni, hogy minden egyes kutya számára csak 1 teljesítményfüzetet lehet kiállítani. A felelősség a kiadószervezetet terheli. A vizsgaeredményeket minden esetben be kell a teljesítményfüzetbe írni, mielőtt a teljesítménybíróés a rendezvényvezetőazokat leellenőrizte és aláírta.

2012-től a teljesítményfüzetbe a következőadatoknak kell szerepelni:

Tagsági szám, a kutya neve és fajtája, egyedazonosítás (tetoválás, chip), a kutya tulajdonosának neve és címe, mindhárom ágazatban elért pontszám, az összes pontszám, kvalifikáció, ÖMT értékelés, a teljesítménybíróneve és aláírása.

 

A kutyatartási kötelezettség:

A kutya tulajdonosa minden személyi és tárgyi károkozást köteles megtéríteni. Ezért kell a kutyatartónak a következményekkel szemben biztosítva lennie. A vizsga alatti mindenneműkárért a kutyavezetőa felelős. A teljesítménybíróés a rendezvényfelelős által kiadott utasításokat a kutyavezetőönként elfogadja, és saját felelősségére végzi.

 

Oltások:

Nincs változás

 

Vizsganapok:

Nincs változás

 

Vizsgafelügyelet:

Az FCI tagországok a vizsgák tisztaságát felügyelhetik. Egy, a FCI tagország vagy a VDH tagszervezetének a megbízott, szakértőszemélye ellenőrizheti a vizsga menetét, ezeknek, az előírásoknak a betartására szempontjából.

A testületeket, amik a rendezvényengedélyeztetésnek részét képezi a mindenkori vizsga számára, szintén ellenőrizni kell.

 

Díjátadás, jutalmak átadása:

Nincs változás

 

Segédekre vonatkozóelőírások:

A,     A segéd alkalmazásának feltételei az ŐV-ágazatban

Nincs változás

B,    A segédek vizsga alatti viselkedésére vonatkozóalapelvek:

A segédek viselkedésére vonatkozóalapelvek a régi szabályzatban leírtak szerint maradtak.

A botütés fogalom viszont kikerült. Helyette a „bot általi terhelési teszt”kifejezés a használatos.

A következőt jelenti ez:

A bot általi terhelési tesztet puha bottal kell kivitelezni, kutya marjának a tájékára a lapocka területén. A terhelési tesztet minden kutyán azonos intenzitással kell végrehajtani. Az 1. terhelési tesztet 4-5 lépés után kell végrehajtani, a 2.-t pedig további 4-5 lépést követően. A 2. terhelési teszt végrehajtását követően további fenyegetést kell mutatni a kutya irányába a terhelési teszt nélkül.

Minden más az előzőszabályzatból átvéve.

 

ÖMT értékelés: ágazat

(minden vizsgaszintnéérvényes)

Nincs változás

 

Fegyelmi szabályzat:

Nincs változás

 

Külön meghatározások:

Az FCI tagországoknak jogukban áll, az általános előírásokat a saját viszonyaikra vonatkoztatva megváltoztatni, pl: Engedélyek, állatorvosi-, állatvédelmi, elsősegély-nyújtási előírásokra v. az adott ország törvényeire hivatkozva. A hangjelek anyanyelven adhatók ki.

 

Elfogulatlansági próba:

Nincs változás

Kisérőkutya-vizsga viselkedés teszttel és szakértői vizsga a kutyatartószámára (BH/VT):

A BH vizsga sikeres letétele az előfeltétele a szabályzat által ajánlott vizsgákra valójelentkezéshez.

Általános meghatározások:

Engedélyezett minden olyan kutyatartószámára, akik igazolni tudják, hogy szakértői vizsgát már sikeresen letették az FCI- kutyavezetői igazolvány megszerzéséhez, vagy azok, akik hivatalos igazolást tudnak a szakértői vizsga letételéről.

Azok a résztvevők, akik először vesznek részt FCI/VDH- Kísérőkutya vizsgán (BH) és a szakértői igazolással nem rendelkeznek, a rendezvény napján a teljesítménybíróírásos vizsgát tettet velük, azelőtt hogy a kutyájukkal a gyakorlati részt végrehajtják.

Azért hogy a BH- vizsgát meg lehessen rendezni, legalább 4 kutyát kell a vizsgán felvezetni. Amennyiben más ágazatokkal együtt kívánják megrendezni akkor is legalább 4 kutyának el kell indulnia.( IPO, FH, BH)

 

Elfogulatlansági próba:

Nincs változás

Értékelés:

Nincs változás

 

A pórázon vezetés/Szabadon követés menete:

http://borsod-dogsport.info/templates/bds_2015/images/postquote.png); background-color: rgb(178, 175, 165);">

Változások:

A pórázon vezetés és a szabadon követés megváltozott menetére ügyelni kell.

Az alapállás helyzete (Aá) egyidejűleg a A pórázon vezetés és a szabadon

végállást helyzetét is jelenti. követés is azonos menetrendben

A csoportban a kutyavezetőnek 1 személyt történik.

balról, 1 másikat jobbról is meg kell kerülni.

Ültetés gyakorlat (10 pont)

 

Hangjel: „Ül

Alapállásból indul a kutyavezetőa kutyájával szabadon követésben egyenesen előre.

10-15 lépés után a kutyavezetőmegáll és kiadja az „Ül”hangjelet majd eltávolodik a kutyavezetőa kutyától 15 lépésnyire.

Megáll, és azonnal megfordul a kutyájával szemben. A teljesítménybíróutasítására visszatér a kutyájához, és annak a jobb oldalán felveszi az alapállást. Ha a kutya az ültetés helyett állva v. fekve marad, akkor 5 pontot el kell venni ezért.

 

Fektetés behívással gyakorlat (10 pont)

 

Hangjel: „FeküdjHozzámLábhoz

Alapállásból indul a kutyavezetőa kutyájával szabadon követésben a „Lábhoz”hangjelet követően egyenesen előre.

10-15 lépés után a kutyavezetőmegáll és kiadja az „Feküdj”hangjelet majd eltávolodik a kutyavezetőa kutyától 30 lépésnyire.

Megáll, és azonnal megfordul a kutyájával szemben nyugodtan állva, marad. A teljesítménybíróutasítására magához hívja a kutyáját, és annak örömtelien, és gyors tempóval kell a kutyavezetőhöz közelednie, majd szorosan és egyenesen eléülnie. A „Lábhoz”hagjelre a kutya a kutyavezetőbal oldalán felveszi a végállást. Ha a kutya állva marad v. leül de kényszermentesen beérkezik a kutyavezetőhöz, akkor 5 pontot el kell venni ezért.

 

Kifektetés zavarással gyakorlat (10 pont)

 

Hangjel: „LábhozFeküdjÜl.

…...1. Bekezdés azonos

A kutyavezetőnyugtalan magatartása, csakúgy, mint a különbözősegítségek a búvómögül, a kutya nyugtalan fekvése, időelőtti felkelése, felülése a kutyának az elhozáskor, a megfelelőpontlevonást von maga után. Amennyiben a kutya állva, v. ülve marad a fektetőhelyen egy részértékelést kap ez a gyakorlat.

Amennyiben a kutya több mint 3 méternyire eltávolodik a kifektetőhelytől mielőtt még a 2. felvezetett kutya a 2. gyakorlatát befejezné, ezt a gyakorlatát 0 ponttal kell értékelni.

Amennyiben a kutya a helyét a 2. gyakorlat befejezése után hagyja el részértékelést kap a kutya.

Ha a kutya elébe megy a kutyavezetőnek az elhozáskor, akkor 3 pontig terjedőpontelvonást von ez maga után.

B, A közlekedés biztonsági rész és annak a menete:

Nincs változás

Nemzetközi munkakutya vizsga (IPO) A1 és A3 szinten

Legmagasabb pontszám: 200

Az IPO A1-3 vizsgák csak a B és C ágazatokból állnak és megegyeznek az IPO1-3 vizsgákkal.

Ennél a vizsgánál nem kell nyomkövetőmunkát bemutatni.

Kiképzési szint megjelölést a kiállítási, tenyész- és körungszabályzat szerint nem adhatóki.

Legmagasabb pontszám: 200 pont

Kitűnő: 191-200

Nagyon jó: 180-190

Jó: 160-179

Megfelelt: 140-159

Hiányos: 0-139

Nyomkövetővizsga 1-3 (FPr 1-3)

A nyomkövetővizsga 1-3 csak az IPO vizsgaszabályzat 1-3 szintjeinek az A ágazatából áll.

A részvételi feltételeket azzal egészítjük ki, hogy legalább 4 kutyának el kell indulni BH-VT/IPO v. FH ágazatokban. A kutyavezetőönállóan dönti el, hogy melyik szinten kíván indulnia a kutyájával.

Kiképzési szint megjelölést a kiállítási, tenyész- és körungszabályzat szerint nem adhatóki.

Engedelmes vizsga 1-3 (UPr 1-3)

Az engedelmes vizsga 1-3 csak az IPO vizsgaszabályzat 1-3 szintjeinek a B ágazatából áll.

A részvételi feltételeket azzal egészítjük ki, hogy legalább 4 kutyának el kell indulni BH-VT/IPO v. FH ágazatokban. A kutyavezetőönállóan dönti el, hogy melyik szinten kíván indulnia a kutyájával.

Kiképzési szint megjelölést a kiállítási, tenyész- és körungszabályzat szerint nem adhatóki.

Őrző-védővizsga 1-3 (SPr 1-3)

Az ŐV vizsga 1-3 csak az IPO vizsgaszabályzat 1-3 szintjeinek a C ágazatából áll.

A részvételi feltételeket azzal egészítjük ki, hogy legalább 4 kutyának el kell indulni BH-VT/IPO v. FH ágazatokban. A kutyavezetőönállóan dönti el, hogy melyik szinten kíván indulnia a kutyájával.

Kiképzési szint megjelölést a kiállítási, tenyész- és körungszabályzat szerint nem adhatóki.

Tudnivaló: Versenyeket csak C ágazatból nem lehet rendezni.

Az FPr, UPr, és a SPr vizsgákat nem feltétlenül ebben a sorrendben kell letenni.

IPO ZTP (Tenyész alkalmassági vizsga)

Munkakutya vizsga IPO ZTP a következőkbőáll:

ágazat: 100 pont

ágazat: 100 pont

ágazat: 100 pont

Össz: 300 pont

Engedélyezési kritériumok:

A vizsga napján a kutya az előírt kort be kell töltenie. Kivételt nem szabad tenni. A részvétel előfeltétele egy sikeres BH-VT vizsga letétele a tagországok nemzeti szabályai szerint.

IPO ZTP A ágazat:

Saját nyom, legalább 300 lépés, 3 szár, 2 törés (90 fokos) 2 db a kutyavezetőhöz tartozótárgy, legalább 20 perc kivárási idő, kidolgozási idő15 min.

IPO ZTP B ágazat:

Gyakorlat 1: Pórázon vezetés

Gyakorlat 2: Menetbőültetés

Gyakorlat 3: Menetből fektetés behívással

Gyakorlat 4: Síktalaj apport

Gyakorlat 5: Akadályon át, történőugrás

Gyakorlat 6: Kifektetés zavarással

IPO ZTP C ágazat:

Gyakorlat 1: Állítáéőrzés

Gyakorlat 2: Követésből történőváratlan rátámadás a kutyavezetőre

Gyakorlat 3: Szembetámadás

Gyakorlat 4: Bekísérés a bíróhoz

Ennek a vizsgának a pontos menetének részletezése a későbbiekben történik meg.

IPO- Elővizsga (IPO-V)

A következőrészekbőáll:

ágazat: 100 pont

ágazat: 100 pont

ágazat: 100 pont

Össz: 300 pont

IPO-V A ágazat:

Saját nyom, legalább 200 lépés, 2 szár, 1 törés (90 fokos) 1 db a kutyavezetőhöz tartozótárgy, kivárási időnélkül, kidolgozási idő10 min.

IPO-V B ágazat:

Gyakorlat 1: Pórázon vezetés

Gyakorlat 2: Szabadon követés

Gyakorlat 3: Menetből fektetés behívással

Gyakorlat 4: Síktalaj apport

Gyakorlat 5: Akadályon át, történőugrás

Gyakorlat 6: Kifektetés zavarással

IPO-V C ágazat:

Gyakorlat 1: Állítáéőrzés

Gyakorlat 2: A segéd menekülésének a megakadályozása

Gyakorlat 3: Szembetámadás

Gyakorlat 4: Bekísérés a bíróhoz

Ennek a vizsgának a pontos menetének részletezése a későbbiekben történik meg.

IPO 1-3

2011. 01. 01-től a korábbi SchH v. VPG elnevezésűvizsgákat egységesen csak „IPO”megnevezéssel illetjük.

Itt most csak az egyes ágazatok változásait közöljük:

IPO 1-3 A ágazat:

A követelmények és a kivitelezési meghatározások az 1-3-ig változatlanok maradtak. Változás csak a tárgyjelzésben történt.

IPO 1-2:

Tárgyak (11+10) = 21 pont

IPO 3: Tárgyak (7+7+7) = 21 pont

Ha a kutya egyetlen tárgyat sem talált meg az ágazat értékelése maximum Megfelelőlehet.

A tárgyak lefektetése:

20 lépéssel a törés előtt és után tárgyat nem szabad letenni.

Hibautasítás:

A mindenkori szárak értékelését a hibákra vonatokozórendelkezések befolyásolják. Amennyiben a kutya hibásan jelez (nem jelzi a tárgyat, nem a nyomfektetőáltal lerakott tárgyat jelzi) az, 2 pont levonást eredményez.

IPO 1-3 B ágazat:

A követelmények és a kivitelezési meghatározások az 1-3-ig kissémegváltoztak.

Változások:

Általános meghatározások:

IPO-1 szintnél, a kutyavezetőpórázon vezeti a kutyáját a teljesítménybíróhoz, és alapállásban jelentkezik le. Ezt követően leveszi a pórázt a kutyáról.

Éppen az engedelmes ágazatban kell nagyon odafigyelni arra, hogy egyetlen olyan kutyát sem szabad meg engedni, felvezetni, amelyiknek nincs önbizalma, v., mint „sporteszköz”- ként kezeli a kutyavezetője.

Minden gyakorlatnak örömteli munkával kell párosulnia a magas szintűkoncentrációval a kutyavezetőre irányulva. A kellőmunkakedv mellett azonban ügyelni kell a pontos kivitelezésre is, amiknek a kiadott minősítésekben is meg kell jelenniük.

http://borsod-dogsport.info/templates/bds_2015/images/postquote.png); background-color: rgb(178, 175, 165);">

Kivitelezés

Az alapállás helyzete (Aá) egyidejűleg a

végállást helyzetét is jelenti.

A csoportban a kutyavezetőnek 1 személyt

balról, 1 másikat jobbról is meg kell kerülni.

A kutyavezetőaz IPO-1 szintnél pórázon vezetett kutyával az IPO 2 és 3 szintnél szabadon követésben vezeti a kutyáját a bíróhoz. Előtte megáll alapállásban és lejelentkezik.

A teljesítménybírójóváhagyását követően, minden szintnél a kutyavezetőszabadon követésben megy a kiindulási pontra. További bírói utasításra kezdi meg a gyakorlatot. Egy egyenes, nyugodt és koncentrált alapállásból a „lábhoz”hangjel elhangzását követően, a kutya egy figyelmes, örömteli, egyenes és gyors szabadon követést mutat be. A kutya lapockájának mindig a kutyavezetőbal oldali térdmagasságban kell maradnia, és a megállásoknál önállóan, gyorsan, és egyenesen kell leülnie.

A gyakorlat kezdetétől a kutyavezetőnek megállás nélkül kell a kutyájával 50 lépést megtennie. A hátra arcot követően 10-15 normál lépést mutat be a kutyavezető, majd további 10-15 lépést hajt végre, a „Lábhoz”hangjel kiadását követően futóés lassúlépésben egyaránt. A futólépésből lassúlépésbe történőjutást átmeneti lépések nélkül kell kivitelezni.

Szabadon követésbenfeltétlenülügyelni kell az előre meghatározott koreográfia betartására.

AzÜltetés gyakorlatná1-3 a kutyavezetőlegfeljebb 15 lépésre távolodik el a kutyájától.

Ez érvényes az Állítás gyakorlatra is IPO- 2 szintnél.

Az „1 m-s akadályon áttörténőapportírozás”és a „ferde palánkon történőapportírozás”gyakorlatok értékelése a következőképpen változott meg:

A gyakorlat részértékeléscsak akkor lehetséges, ha a 3 részből (Odaugrás, apport, visszaugrás) legalább 1 ugrást és az apportírozástbemutatja a kutya.

Ugrások és kényszermentes apportírozás =15 pont

Oda v. visszaugrás nincs kivitelezve de, a kutya kényszermentesen apportíroz = 10 pont

Oda és visszaugrás kényszermentes de nem hozza az apportfát = 0 pont.

Az Előreküldés gyakorlatnál enyhe változtatást történt az értékelésnél:

A sikeres eltávolodást követően a bíróutasítására a kutyavezetőlefekteti a kutyáját a „Feküdj”hangjel kíséretében.

Amennyiben a kutya hangjelre nem áll meg, a gyakorlatot 0 ponttal kell értékelni.

Egy plussz hangjelre valófekvés: -1, 5 pont

2. hangjelre valófekvés: -2, 5 pont

A kutya megáll de nem a 2. hangjelre fekszik le: -3, 5 pont.

További hibákat is értékelésnél figyelembe kell venni.

A kutya eltávolodása esetén v., ha a kutya visszajön a kutyavezetőhöz az egész gyakorlatot 0 ponttal, kell értékelni.

A „fekvéshez:

Az a kutya, akit a kifektetéshez vezettek fel, a fektetésből alapállásba kell kerülnie, valamint az a kutyavezető, aki a szabadon követéssel kezd, ugyancsak alapállást vesz fel.

Az itt nem közölt gyakorlatoknál a régi szabályzat maradt érvényben.

http://borsod-dogsport.info/templates/bds_2015/images/postquote.png); background-color: rgb(178, 175, 165);">

Az apportgyakorlatoknál csak apportfa engedélyezett. Minden résztvevőnek a rendezőáltal meghatározott apportfát kell használnia. Saját apportfa használata nem engedélyezett.

A szabályzat által rendelkezett apportfáról van 1 példa. Fontos, hogy a súlya megfeleljen az előírtnak, valamint az összekötőrésznek fából kell készülnie, és ennek a résznek legalább 4 cm távolságra kell lenni a földtől.

IPO 1-3 C ágazat:

A lejelentkezésnéla következőváltozások történtek IPO-1 szintnél.

A lejelentkezés:

a, A kutyavezetőjelentkezik a kutyájával a bírónál.

b, Ezt követően felveszi a kiindulási pontot a „Fürkészés a segéd után”gyakorlathoz. A kutyáról ott leveszi a pórázt.

c, a Kiindulási helyzetből a bíróutasítást követően a kutyavezetőa kutyáját fürkészni küldi.

A „fürkészéshez:

A kutyának a fürkészés közben mindig mozgásbankell lenni a kutyavezetőelőtt.A visszajövetel v. a kutya alaphelyzetbe valórendelése megszakítást von maga után.

A segéd menekülésének a megakadályozásagyakorlatnál 1-3 szinten a következőváltozások történtek:

A teljesítmény bíróutasítására, a segéd megkezdi a menekülést. Ezzel egyidejűleg, egy-egyszeri „Fogd”hangjellel a kutyavezetőa kutyát a segéd menekülésének a megakadályozására utasítja.

Amennyiben a kutya a kutyavezetőhangjelzése nélkül indul el a gyakorlat minősítését egy fokozattal le, kell venni.

Egy védekezőgyakorlat végénél a következőként kell említeni az új vizsgaszabályzat szerint, és ez érvényes az összes szintnél is:

Miután a segéd megállt, a kutyának egy átmeneti szakasztkövetően eresztenie kell. A kutyavezetőegy „Ereszd”hangjelet ad ki önállóan a megfelelőidőben.

Ez azt jelenti, hogy a kutyának egy átmeneti szakaszt kell bemutatnia, miután a segéd mozdulatlan állapotban van.

Minden más meghatározás és értelmezés a C ágazatra vonatkozóan, a régi IPO és az irányelvek a bírók részére címűkiegészítésből lett átvéve.

FH 1, FH 2, IPO-FH:

Tárgyak (3x5, 1x6) = 21 pont FH 1-nél

Tárgyak (7x3) = 21 pont FH 2-néés az IPO- FH- nál.

A tárgyakat szabálytalan távolságban vannak, de nem lehet a törés előtt és után 20 lépésen belül, a tárgyakat a nyomra fektetni.

Zavarás:

Egy, a kutya számára ismeretlen személy kapja azt a feladatot, hogy a bíróáltal meghatározott helyzetben a nyomot, egy másik zavarónyom keresztezze 2 alkalommal (az elsőés az utolsószárat nem keresztezheti, valamint a törés előtt és után sem lehet 40 lépésen belül).

Ezek a legfontosabb változások összefoglalása a 2011 vizsgaszabályzatnak.

A teljes szabályzat nyomtathatóverzióban rendelkezésre áll az SV oldalán. További irányelvek nem lesznek.

Egy új, bemutatófilmmel már elkészült a Walter Hoffmann rendezésben a Reivision céggel közösen.

Minden kutyavezetőnek további sok örömöés kedvet kívánok a kutyáik képzésében és sok sikert a vizsgákon.

Günther Diegel

SV-Kiképzési Főfelügyelő

VDH- Munkakutya tanácstag

Forrás: 2011/03 SV-Zeitung

Fordította: Mányoki István

Eredeti cikk:

http://molinarifranky.bplaced.net/wwwroot/index.php?option=com_content&task=view&id=175&Itemid=42

icon A jelenleg is hatályba lévő MEOE Vizsgaszabályzat gyűjtemény (3.65 MB)

Elérhetőségeink

Szepesi Gábor

Tel.: +36-70/428-59-40

email:

  1. gubbi13@gmail.com ,
  2. borsoddogsport@gmail.com

 


 

Borsod Dogsport Egyesület

 

Bankszámla szám: 11734286-21451377

Adószám: 18145474-1-05

 

3521 Miskolc, Erkel Ferenc u. 126. 

Térkép

 


 

Foglalkozásaink időpontjai:

Szombat és Vasárnapi nyitvatartás: 

Szocializáció: 1000-tól 1100-ig

Kezdő engedelmes: 1100-tól 1200-ig.

Vizsgára, versenyre felkészülés 1300-tól.

 

 ubi


 

Partnereink

Borsod Dogsport Facebook

Kutyás Személyfelkutatás Fb.